Profesjonalna windykacja – etyczne aspekty kontaktu z dłużnikiem

Czy można skutecznie windykować a zarazem nie psuć dobrych relacji z dłużnikami?

Taka powinna być generalna zasada działania firm windykacyjnych. Nie zawsze brak płatności wynika ze złej woli, najczęściej jest spowodowany przez utratę płynności finansowej dłużnika. Problem polega na tym, żeby ustalić rzeczywistą przyczynę braku regulowania zobowiązań.

Dużo zależy też od postępowania samego dłużnika. Bez woli współpracy z jego strony oraz chęci nawiązania porozumienia i uczciwego podejścia – dobrych relacji nie da się  zachować. Wierzyciel będzie chciał odzyskać swoje pieniądze, dłużnik będzie dążył do tego żeby nie zapłacić.

Profesjonalizm działania firm windykacyjnych polega przede wszystkim na poważnym traktowaniu. Nawet wtedy, gdy nie jest to obustronne. Poważne traktowanie polega na konsekwencji w podejmowanych działaniach. Jeżeli na przykład: dłużnik ma od firmy windykacyjnej informację, że w danym terminie wobec braku reakcji z jego strony zostaną podjęte takie i takie kroki – te działania muszą mieć miejsce. W dużej mierze działa to w ten sposób, że dłużnik zdając sobie sprawę, że pisma nie są tylko papierową windykacją, zaczyna sprawę traktować poważnie. Wielokrotnie zdarza się tak, że dłużnik zapłacił dobrowolnie tylko dlatego, że przez firmę windykacyjną został potraktowany po partnersku. Profesjonalizm w działaniu polega na połączeniu wiedzy merytorycznej oraz umiejętności negocjacji a także bycia twardym w stawianiu warunków i ich egzekwowaniu. W ten sposób firma windykacyjna zyskuje szacunek nie tylko Klienów ale i dłużników.

Nie jest to rzadkie, że dłużnik staje się klientem firmy windykacyjnej, która wcześniej zwindykowała od niego należność. Czy można wyobrazić sobie lepszą formę reklamy i pozyskania klienta?

09/07/2011 | Autor: mb | Źródło: www.centrum-windykacji.com