Ile czasu trwa odzyskanie należności?

To chyba najczęściej zadawane pytanie przez wierzycieli, którzy chcą wiedzieć jak długo będą musieli czekać na efekty działań firmy windykacyjnej.  Problem polega na tym, że każda sprawa jest indywidualna i zwłaszcza na początku, zanim rozezna się dłużnika, trudno określić  precyzyjnie czas windykacji.

Jest to szczególnie trudne w przypadku, gdy firma indywidualnie podchodzi do zlecenia. Czasowo kształtuje się to w ten sposób, że na etap polubowny trwa od 30 do 90 dni.

Jeżeli do tego czasu nie ma zwindykowanej wierzytelności lub podpisanej ugody na spłaty ratalne sprawa powinna być kierowana do windykacji sądowej, a jeżeli sprawa jest po postępowaniu sądowym to do egzekucji komorniczej. Postępowanie sądowe nie zależy tylko od firmy windykacyjnej czy też kancelarii. Czas trwania tego postępowania zależy również od sądu – jak dużo jest w danym momencie spraw. Jeżeli dłużnik nie uczestniczy aktywnie w postępowaniu tj. nie wnosi sprzeciwu bądź zarzutów od nakazu zapłaty (zakładając, że jest to postępowanie upominawcze albo nakazowe) to tytuły wykonawcze udaje się uzyskać średnio do dwóch miesięcy. W przypadku aktywnego udziału dłużnika/pozwanego w postępowaniu sprawa może się przedłużać. Zwłaszcza jeżeli dłużnik robi to z premedytacją.

Jeżeli nie ma woli współpracy ze strony dłużnika nawet po uprawomocnieniu się nakazu to po dwóch tygodniach sprawa powinna zostać skierowana do komornika, a postępowanie komornicze powinno być monitorowane, a jego długość zależy już od możliwości majątkowych dłużnika a także od prężności komornika. . Czasem kończy się po miesiącu, czasem trwa rok i dłużej – zwłaszcza w przypadku egzekucji z nieruchomości.

09/08/2011 | Autor: mb | Źródło: www.centrum-windykacji.com