Czy kierowanie się wielkością i renomą firmy windykacyjnej jest zawsze słuszne?

Chcąc wybrać dobrą firmę windykacyjną należy się kierować kilkoma czynnikami. Jeżeli mamy jedno zlecenie nie powinniśmy raczej kierować go do bardzo dużej firmy windykacyjnej, bo duże podmioty z uwagi na automatyzację czynności windykacyjnych i szablonowe podejście, spowodują, że jeżeli po wezwaniu do zapłaty i kilku telefonach dłużnik sam z siebie nie zapłaci to nasze zlecenie zginie w gąszczu innych zleceń. Małe i średnie firmy windykacyjne indywidualnie podchodzą do zleceń i Klientów, system pracy jest inny.

Druga kwestia to bliskość siedziby bądź miejsca zamieszkania dłużnika z siedzibą lub oddziałem firmy windykacyjnej bądź zapewnienie w umowie, że w razie konieczności firma złoży wizytę bezpośrednią u dłużnika.
Kolejna bardzo ważna rzecz to jasność oferty i kosztów które wierzyciel będzie musiał ponieść w związku ze zleceniem windykacji. Trzeba dokładnie czytać umowę i dopytywać się o szczegóły, doprecyzowywać i mieć wszystko ujęte w umowie. Najczęstsze niejasności są w przypadku windykacji sądowej (firmy żądają dodatkowych opłat, o których nie  informowały wcześniej bądź zawarcia umowy z kancelarią prawną) lub w przypadku rozwiązania umowy.

Najlepiej byłoby skorzystać z firmy, która została polecona przez inną firmę, znajomego przedsiębiorcę. Polecenie to najlepsza reklama dla firmy. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość. Należy wtedy poszukać danej firmy w internecie, poprosić o referencje i umówić się w siedzibie firmy na spotkanie. I co wydaje się oczywiste, ale nie zawsze tak wygląda w praktyce – firma windykacyjna musi dawać gwarancję działania legalnie.

Pracownicy firm windykacyjnych powinni mieć również wykształcenie prawnicze albo przynajmniej być w tym kierunku przeszkoleni.

09/08/2011 | Autor: mb | Źródło: portal www.centrum-windykacji.com