Czy, i jak długo rozmawiać z dłużnikiem?

Często przedsiębiorca staje przed wyborem, czy zadbać o płynność finansową przedsiębiorstwa ryzykując utratę klienta, czy przymknąć oko na chwilowe problemy licząc na przyszłą współpracę, która pozwoli zrekompensować powstałe niedogodności.

Wielu przedsiębiorców ma problem ze skutecznym egzekwowaniem swoich należności od dłużników. W sytuacji kiedy po kilku przypomnieniach kontarhentowi o zaległej płatności rozmowy nie przynoszą rezultatów, wielu zastanawia się czy rozmawiać dalej z dłużnikiem, czy próbować innych metod.

Decydując się na polubowną windykację należy pamiętać, iż jest to bardzo czasochłonny proces, choć polubowne próby egzekwowania zaległych płatności mają kilka zalet. Po pierwsze – nie generują wysokich kosztów. Kilka wykonanych telefonów lub pismo skierowane do kontrahenta raczej nie zrujnuje budżetu przedsiębiorstwa. Po drugie – rozwiązywanie problemów z płatnościami na drodze negocjacji sprzyja utrzymaniu pozytywnych relacji z klientem.

W polskich realiach wykształciło się przyzwolenie na opóźnienie w płatnościach. Służy ono nieraz jako narzędzie marketingowe, pozwalające rywalizować z konkurencją. W ten sposób tworzą się łańcuszki zadłużeń, a chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć ile jest warty czas w biznesie. Przedsiębiorca zamiast skupiać się na bieżącej działalności poświęca czas na szukanie pieniędzy, które powinny dawno do niego trafić.

Jeżeli zależy nam na współpracy z danym kontrahentem to rozmowy trwają dłużej. To, w jaki sposób zareagujemy na przeciągające się terminy płatności powinno zależeć od każdego przypadku indywidualnie.
Pamiętajmy jednak, że nie mając pełnej wiedzy na temat dłużnika, np. na temat jego pogarszającej się sytuacji finansowej, przedłużając negocjacje mające doprowadzić do polubownej spłaty, możemy stracić szanse na zabezpieczenie naszych interesów. W pewnym momencie uprzedzą nas inni wierzyciele z sądowym nakazem zapłaty w ręku. Nie wspominając już o sytuacjach, w których dłużnik z premedytacją przeciąga ustalenia i negocjacje, jednocześnie uciekając z majątkiem lub zaspokajając bardziej zdecydowanych wierzycieli.
Krótko mówiąc polubowna windykacja tak, ale trzeba być czujnym, jeśli nie ma efektów należy wybrać odpowiedni moment na drogę sądową.

07/15/2011 | Autor: Wojciech Głodny, Prokurent Pragma Collect Sp. z o.o.